top of page

Mama jako Lider

Zaktualizowano: 6 cze 2020

Lider. Kiedy słyszymy to słowo, zazwyczaj tworzymy w naszej wyobraźni postać silną wpływową, pewną siebie, zdeterminowaną. Poszukiwanie cech właściwych liderom trwa od stuleci. Pytania o to, co odróżnia przywódców od zwykłych ludzi, zadawali filozofowie od Platona do Plutarcha, zauważając w ten sposób, że przywództwo wynika z indywidualnych cech danej osoby.


Lider to przywódca mający duży wpływ na podwładnych, kieruje zespołem dużej korporacji, firmy, przedsiębiorstwa, ale nie tylko. Każdy z nas może być liderem w swoim życiu.


Takim liderem może być rodzic, który prowadzi, motywuje, kreuje i wspiera.

Kiedy zespół znajdzie się w sytuacji trudnej lub kryzysowej, lider szuka rozwiązania, motywuje i wspiera, podobnie jak rodzic swoje dziecko. Jako mama jestem liderem w mojej rodzinie. Trudne chwile zdarzają się, a sytuacje kryzysowe poniekąd są wpisane w nasze życie.


Syn, bardzo zmęczony po kolejnym dniu tak zwanego "domowego nauczania", podszedł do mnie i spytał: - Mamo, czy to jest normalne? Jutra może już nie być, bo Świat stanął w obliczu pandemii, a ja się martwię, czy zaliczę matmę...?


Pandemia narzuciła nam jako rodzicom kolejną rolę, jaką jest nauczanie szkolne. Zadań jest tyle, że dzieciom brakuje czasu na odpoczynek, a mnie, jako mamie, na wypoczynek i refleksje. Nie mogę być obojętna i patrzeć spokojnie na to, co się dzieje!!! Jestem mamą dwójki dzieci. Córka w szkole podstawowej. Syn w klasie maturalnej. Pilnuję, egzekwuję, martwię się ja. Martwi się on. Wszyscy jesteśmy zmęczeni, poddenerwowani….

STOP!!!

Wybieram moje dzieci. Zdrowe dzieci. Mocne psychicznie. Żyjące w harmonii bez stresu. Bo stres obniża odporność, która w dobie pandemii jest najważniejsza. Dbajmy o siebie nawzajem.

Rodzicu!!! Jesteśmy po to, aby chronić nasze dzieci. Podaruj swojemu dziecku BMW* • B - Bezpieczeństwo • M - Miłość • W - Wolność

DZIECI TERAZ Potrzebują NAS BARDZIEJ, NIŻ KIEDYKOLWIEK WCZEŚNIEJ!!!

Nigdy nie byłam idealną mamą. Teraz słyszę, widzę, na nowo poznaję swoje dzieci. Radość daje mi ich wolność, a nie ich posłuszeństwo. Daję im Bezpieczeństwo, aby się rozwijały. Daję im Miłość, aby czuły się bezpiecznie. Daję im Wolność, aby decydowały, kim chcą być. Może nie jestem idealną, ale na pewno jestem wystarczająco dobrą mamą dla moich dzieci.


Tak jak Lider w organizacji dbam o swój zespół. Każdy jest Liderem swojego życia.


A jakim TY jesteś rodzicem dla swoich dzieci w sytuacji pandemii? Podarowałeś im już BMW?


*Skrót BMW jest zapożyczony z “warsztatów dla rodziców" prowadzonych przez Annę Szwed - pedagoga, nauczyciela, terapeutę, coacha i - przede wszystkim - mamę, która pomaga rodzicom, takim jak ja, odkryć na nowo "smak rodzicielstwa".

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page