top of page

Praca domowa na kryzysowe czasy

Zaktualizowano: 26 maj 2020Rozmawiając z ludźmi ciągle słyszę, że nie mają czasu. A czas to taki specyficzny zwierz – ciągle narzekamy, że nam go brak, a jak już go mamy, to go marnujemy…


Pracując z domu od wielu lat, mam już wypracowane strategie na efektywne dzielenie czasu pomiędzy pracę, a rodzinę. Udało mi się przejść ten proces i teraz ta praca procentuje jak nigdy dotąd.


Co łączy te strategie?


1. ODWAGA

2. WRAŻLIWOŚĆ

3. ELASTYCZNOŚĆ


Ty też możesz je ćwiczyć, a tym samym uniknąć pułapek myślenia, że nie masz czasu. Pierwsza pułapka dotyczy samego sposobu pracy z domu.


PUŁAPKA PIERWSZA

Jak mogę efektywnie pracować z domu i w ten sposób kontrolować oraz budować zespół?


1. Dawaj przestrzeń. Z mojego doświadczenia wzmacnianie poczucia sprawstwa u innych jest przyjemne, nie wspominając już o rozbudzaniu w nich kreatywności. Pełna kontrola po prostu jest niemożliwa.


2. Bądź odważny w działaniu. To prawda, że czasem coś nie wyjdzie, czasem serce bije mocno w obawie, czy się uda, ale… zazwyczaj się udaje, a to bardzo wzmacnia. Wychodzę z inicjatywą, lecz myślę elastycznie i mam plan awaryjny na wypadek nieprzewidzianego zwrotu akcji.


3. Przydzielaj odpowiedzialność i zaakceptuj niepowodzenie. Najważniejsze, jak są wyciągane wnioski na przyszłość. Zarówno z porażek, jak i z sukcesów. U mnie podstawą jest otwartość na zrozumienie potrzeb i emocji innych, wrażliwość na nie.


4. Doceniaj siebie i innych. Nic tak nie dodaje siły do dalszego poszukiwania rozwiązań jak docenienie efektów, starań czy inicjatywy innych. Nagradzaj je i nie zapomnij o sobie!


Mając dwójkę dzieci, męża pracującego z domu i 46 metrów kwadratowych do dyspozycji, musiałam nauczyć się jak zadbać o swoje potrzeby. Szczerze przyznam, że w drugą pułapkę sama się kiedyś złapałam.


PUŁAPKA DRUGA

Jestem w domu i nie mam na nic czasu?


1. Upewnij się, że każdy wie, za co jest odpowiedzialny i za co są odpowiedzialni inni. To pozwala mi na sprawne zarządzanie ewentualnymi zmianami, elastyczne działanie. Po prostu delegujemy sobie zadania w trudniejszych chwilach i zyskujemy czas, o który nam chodzi.


2. Wyrażajcie emocje – pozytywne i negatywne. Bądźcie wrażliwi na siebie. My dajemy sobie prawo do wyznaczania swoich granic, uczymy siebie asertywności, akceptując granice innych. Nie musi być zawsze łatwo i przyjemnie, ale znamy cel, który chcemy osiągnąć – chcemy BYĆ szczęśliwi.


3. Jako rodzina wypracujcie rytuały. W moim domu szanujemy wspólnie spędzany czas. Zawsze dbaliśmy o wspólne jedzenie posiłków i poświęcenie sobie chociaż chwili uwagi. Jeśli mamy cięższy dzień i to się nie udaje, nadrabiamy najszybciej jak to możliwe, bo po prostu nam tego brakuje.


ALE JEST COŚ JESZCZE...


To, co każdy z nas musi wziąć pod uwagę w obecnych warunkach, to ogrom własnych emocji, które chwilami zdają się nas zalewać. Jesteśmy też zalewani przez emocje innych. To ciągła sinusoida nastrojów, z jednej strony chęć nic nie robienia, z drugiej impulsywne reakcje. To wreszcie nietypowe reakcje fizjologiczne naszych organizmów.

To z czym mamy do czynienia to kryzys rozumiany jako doświadczanie sytuacji trudnej, w której nie mamy wystarczających strategii do poradzenia sobie z nią. Po prostu ta sytuacja nas przerasta.


ODRÓB PRACĘ DOMOWĄ


Myślę, że wielki test zdalnego nauczania, pracy i poniekąd życia, musimy uznać za wstęp do cyfryzacji naszego społeczeństwa. Musimy go uznać za pracę domową, którą możemy rzetelnie odrobić, mimo że nikt nas teraz z tego do końca nie rozlicza. Po to, aby w przyszłości być przygotowanym na zmiany związane z robotyzacją czy rozwojem sztucznej inteligencji. To zatrzymanie świata na chwilę, to pokazanie, że coś, co było nie do wyobrażenia jeszcze parę miesięcy temu, jest możliwe i jesteśmy w stanie lepiej bądź gorzej dostosować się do tych zmian. Wypracowane z odwagą, wrażliwością i elastycznością strategie dają niepowtarzalną szansę na rozwój nowych społecznych kompetencji.


Czy Wasze domowe biura też wypełniają się teraz energią do działania i pozytywnym myśleniem? Jakie są Twoje strategie na czas kryzysu?0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page