top of page

Jak pracuje Coach kryzysowy?

Zaktualizowano: 4 cze 2020


Coach kryzysowy to stosunkowo nowa profesja, coraz bardziej potrzebna w trudnym, pełnym zmian i wyzwań świecie. Każdy człowiek doświadczył już, często nawet o tym nie wiedząc albo doświadczy w swoim życiu kryzysu. Kryzys nie oszczędza nikogo.Najczęściej naszymi klientami są pracownicy firm i organizacji, którzy zmagają się z różnymi wyzwaniami zawodowymi i życiowymi, generującymi napięcie oraz silny stres, często prowadzący do kryzysu emocjonalnego.


Kto nie słyszał o wypaleniu zawodowym, przeciążeniu pracą, doświadczaniu praktyk dyskryminacyjnych, trudnościach w adaptacji międzykulturowej czy utracie pracy?


Klienci mierzący się z taki sytuacjami, będący w kryzysie, są odcięci od swoich wewnętrznych zasobów, nie są w stanie żyć w pełni i efektywnie działać. Odczuwają ból i cierpienie.


Jako coachowie kryzysowi Konsorcjum „Suwak” wspieramy klientów w lekkim  i średnim kryzysie w powrocie do równowagi życiowej i w ich dalszym rozwoju.


  1. W pierwszym etapie pracy zapoznajemy się z sytuacją w jakiej klient się znalazł, poznajemy problemy z którymi się mierzy, wsłuchujemy się w jego potrzeby.

  2. Mając wyczerpującą informację stawiamy diagnozę. Odpowiadamy na pytania czy klient jest w kryzysie, jakiego kryzysu doświadcza, jak głęboki jest to kryzys i jak długo trwa.

  3. Kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniej formy pracy z klientem. W tej fazie wykorzystujemy model interwencji kryzysowej, pomagający klientowi wyjść z kryzysu i wrócić do życiowej równowagi, pełni energii oraz zasobów.

  4. W kolejnym etapie, gdy klient jest już w fazie pokryzysowej, wyszedł na prostą, pracujemy z nim stosując coaching klasyczny.


Klient, który odzyskał dostęp do swoich zasobów jest gotowy do dalszej pracy nad sobą, wchodzi na drogę rozwoju. Kryzys, który przeszedł staje się dla niego impulsem do doskonalenia siebie, wykorzystania w pełni swojego potencjału i wzmocnienia wewnętrznej siły.


To wyjątkowe połączenie interwencji kryzysowej i klasycznego coachingu w pracy z klientem jest bardzo skuteczną formą wsparcia i rozwoju. Sam coaching klasyczny w pracy z osobą w kryzysie jest nieskuteczny i może nawet pogorszyć jego stan psychofizyczny. Dlatego rozpoznanie stanu klienta i jego trudnej sytuacji, przeprowadzenie go przez kryzys oraz dalsza praca rozwojowa wymaga od coacha kryzysowego profesjonalnej praktyki i wiedzy z różnych dziedzin, doświadczenia w stosowaniu obu opisanych metod, spokoju, zrozumienia i empatii.


Klient czyni postępy wiedząc, że pozostaje w dobrych rękach.


0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page